Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi
Bicen Avukatlık Ofisi

Bicen Avukatlık Ofisi

+90 (412) 223 33 33
info@bicen.av.tr

20.03.2020 tarihinde TBMM’ye Sunulan Kanun Teklifi:
* Hukuk yargılamasında ses ve görüntü sisteminin kullanılması(m.149)
* Bozmadan sonra ıslah olmayacağına ilişkin İBK’nın değiştirilerek, bunun mümkün kılınması(m.177)
* Sözlü yargılamanın tebliği zorunluluğunun kaldırılması ve tahkikatın bittiği duruşmada sözlü yargılamaya geçilebilmesi (m.186)
* Ticari defterlerle ispat bakımından tartışmalı “ilgili hususta hiç bir kayıt içermemesi” ibaresinin “diğer tarafın ticari defterlerini ibraz etmemesi” olarak değiştirilmesi(m.222/3)
* Karardan sonra bazı koşullarda “hükmün tamamlanması” adında yeni bir müessese getiriliyor(m.305/A)
* Feragat, kabul ve sulh gibi işlemler karardan sonra yapılmışsa kanun yoluna başvurulmuş olsa dahi EK KARAR ile bu hususta karar verilir(m.310,314)
* Mahkemeler ile BAM’lar arasında tartışma yaratan “delillerin toplanmaması” konusundaki HMK m. 353/1-a-6 hükmü yeniden düzenleniyor.
* Basit yargılama usulüne tabi olacak ticari davalardaki parsal sınır 500 bin TL’ye yükseltilmiş olup bunun altındaki ticari davalar basit usule tabidir(TTK m.4/2)
* 6502 sayılı Kanun kapsamındaki tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı zorunlu arabuluculuk getiriliyor.

Kanun Teklifi Tam Metin

Yasal Uyarı

Bu web sitesinde bulunan her türlü bilgi ve materyal Biçen Avukatlık Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacı ile ve Türkiye Barolar Birliği’nin ilgili mevzuatına uygun olarak hazırlanmaya çalışılmıştır. Burada bulunan hiçbir bilgi hukuki tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu bilgilerin iletilmesi hiçbir şekilde avukat müvekkil ilişkisi oluşturmamaktadır. Bu bilgiler en son hukuki durumu yansıtmayabileceğinden okuyucular bu bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Sitede yer alan bilgiler reklam amaçlı değildir ve iş geliştirmeye yönelik olarak kullanılamaz.

Abonelik
Bildir
0 Yorum
Kısmi görüşler
Tüm Yorumlar

ilginizi çekebilecek

Benzer Yazılar
0
Yazı hakkındaki görüşlerinizi bildirebilirsiniz.x